Judo – jeden z nejlepších sportů i pro nevidomé

Když jsme začínali náš rozhovor s Pucho Boedo (1959), španělským paralympijským medailistou z Atlanty 1996, řekl „Judo mě naučilo, že neexistují žádné překážky“.

Ale, začněme od začátku. Už je to více než pět měsíců, co náš oddíl byl osloven s možností vyzkoušet nové metody trénování a zároveň pomoci mladému nevidomému sportovci splnit jeho cíl, stát se jedním z nejlepších paralympijských sportovců v judu. 

Tomáš díky svému onemocnění bohužel přišel o většinu svého zraku. Jak je nutné společné pracovat a trénovat? Jak dobře vysvětlit a naučit někoho, kdo nevidí, základy juda a rozvíjet jeho přednosti a dovednosti? Nápadů bylo hodně, ale pochybností také. Zvládneme to? Nezklame důvěru Tomáše? 

Nakonec padlo kladné rozhodnutí, že do toho všichni půjdeme. A rozhodnutí to bylo správné, protože se ukázalo, že v tom nejsme sami. V komunitě judistů se vždy najde někdo, kdo se rád podělí o své zkušenosti a pomůže trefnými radami. Přesně v duchu idejí a principů Jigoro Kano, zakladatele juda.

Když se Pucho rozpovídal o tom, jak trénovat nevidomé judisty, bylo to inspirativní. Přijdete-li o jeden z nejdůležitějších smyslů, zrak, nemusí to znamenat konec vrcholového sportu. Naučíte se využívat jiné přednosti a není důvod se obávat trénování i s úplně zdravými judisty. Jaká byla jeho hlavní doporučení? 

  • Podstatná je stálá komunikace, vysvětlování a opravování. Hlas je pro nevidomé judisty zcela zásadní.
  • Důležitá je kontinuální práce s úchopem. Ten je pro handicapované judisty mnohem důležitější než pro ty zdravé.
  • Handicapovaný judista se musí naučit využívat zejména sílu horní poloviny těla a technik jako jsou Harai-goshi, Goshi-gurma, O-goshi, Tai-otoshi. 
  • Technika Ashi-waza je pro nevidomé judisty velmi koordinačně náročná.
  • Techniky „blízkého“ kontaktu jsou pro nevidomé velmi vhodné. Zejména využívání možnosti přechodu do Ne-waza a práce v Ne-waza. 
  • Zapojení nevidomých judistů do pravidelných tréninků, do randori, se zdravými judisty vzájemně obohatí obě skupiny judistů.

Puchovi patří velké díky za jeho rady a zkušenosti. Každé další setkání s ním bude pro nás velmi obohacující. Všichni bude dále pokračovat v každodenním úsilí zpřístupnit judo a jeho principy každému.