Vážení rodiče, děti a členové klubu,
velmi si vážíme toho, že jste se rozhodli pro náš oddíl Judo Club Tatran Praha. Máme pro Vás i Vašeho malého nebo většího judistu několik základních pravidel, která je nutné vzájemně respektovat a dodržovat.
Vybavení na judo (tréninkové jednotky)
- Judogi – Kimono (skládající se z “kabátu” a kalhot) musí odpovídat velikosti judisty (délka kalhot nesmí být delší než ke kotníku, délka rukávů nesmí být delší než ke spodní části zápěstí). V případě kalhot se šňůrkou na stažení v pase, musí být tato šňůrka řádně zavázaná a její konce zastrčeny do kalhot (nesmějí vyčnívat pod kabát).
- Dívky a ženy nosí pod kabát bílé tričko z pevnějšího materiálu s krátkým rukávem dostatečně dlouhé tak, aby se dalo zastrčit do kalhot.
- Obi – pásek, jeho barva musí vždy odpovídat dosažené technické úrovni. Délka pásku musí respektovat postavu judisty. Po jeho dvojitém ovinutí a uvázaní uzle nesmí být oba konce kratší než 20 a delší než 30 cm.
- Přezůvky – nejlépe s otevřenou špičkou pantofle, žabky, sandály (ponožky nebo standardní obuv pro přechod ze šatny do Dojo nejsou vhodné)
- Láhev na pití – sportovní láhev s obsahem nejméně 500 ml (plastové PET lahve nedoporučujeme z hygienických a environmentálních důvodů). K pití doporučujeme čistou vodu nebo neslazený nápoj bez bublinek (pro děti do věku 16 let není nutné používání izotonických nápojů)
Čistota a vzhled
- Judisté nesmějí chodit mimo Dojo bosy. Jelikož se na tatami cvičí naboso (bez obuvi a ponožek), přechod ze šatny do Dojo a návštěva toalety bez obuvi jsou z hygienických důvodů naprosto nepřípustné.
- Stejně tak je po každé návštěvě toalety nutné řádné umytí rukou mýdlem, neboť judo je kontaktní sport.
- Nehty na rukou a nohou musí být řádně ostříhány, nesmějí být z důvodu bezpečnosti vlastní i ostatních judistů delší než 1mm.
- V případě, že má judista delší vlasy (dívky i chlapci) je nutné svázaní gumičkou, která musí být hladká, bez tvrdých či kovových částí a ozdob. Rovněž kovové a plastové sponky a čelenky jsou z důvodu bezpečnosti nepřípustné.
- Řetízky, náušnice, piercing, náramky nebo hodinky nejsou při tréninku z důvodu bezpečnosti povoleny a musí být sundány.
- Na tatami se nesmí pít, jíst ani přinášet předměty, které by mohly tatami znečistit. Lahve s pitím nechávají judisté na určeném místě před vstupem do Dojo nebo vyhrazeném okenním parapetu v Dojo.
Bezpečnost
- Všichni trenéři klubu pravidelně procházejí kurzy první pomoci. V případě, jakéhokoliv poranění nebo nevolnosti během tréninku musí judista bezprostředně nahlásit problém trenérovi.
- V Dojo nesmí judisté bez souhlasu a dozoru trenéra používat cvičební pomůcky, manipulovat s vybavením, otevírat okna či jinak zasahovat do inventáře Dojo. Do zázemí mají judisté vstup povolen pouze v doprovodu trenéra.
- Dítě nesmí bez souhlasu trenéra svévolně opustit tréninkovou jednotku, Dojo nebo objekt ve kterém se nachází prostory klubu.
- Klub není zodpovědný za nezletilé dítě po opuštění prostoru Dojo před nebo po skončení tréninkové jednotky, pokud nebylo jinak individuálně dohodnuto se zákonným zástupcem dítěte.
- Veškeré cenné věci jako telefony, notebooky, hotovost apod. nesmí zůstávat v šatně, dítě si je může uložit v k tomu určeném prostoru v Dojo po celou dobu tréninku. Nedoporučujeme, aby dítě mělo s sebou kromě telefonu jakékoli další zbytečné cenné věci a větší částky peněz.
- Zbraně, nože, či jiné předměty, které by mohly jakýmkoli způsobem ohrozit ostatní judisty, trenéry nebo zaměstnance klubu jsou přísně zakázány. Porušení tohoto bodu povede k okamžitému vyloučení z klubu.
Šatny v objektu
- Šatny v objektu, kde má prostory náš klub, slouží k převlečení před vlastním tréninkem a jsou poskytovány dle prostorových a časových možností správce objektu. Je nutná základní spolupráce dětí s trenéry na kontrole uzamčení šatny před tréninkovou jednotkou.
- V případě potřeby je možné využít sprch v zázemí šaten.
- Cenné věci a peníze nesmí být ponechány v šatně, v Dojo je vyhrazený prostor pro jejich uložení během tréninku.
Tréninková jednotka / Omlouvání z tréninkových jednotek
- Tréninková jednotka je stanovena v rozvrhu pro sezonu a konkrétní věkovou skupinu. Více informací najdete na našem webu v sekci O NÁS (www.judo.cz/o-nas/)
- Na tréninkovou jednotku je nutné přijít včas a to nejméně 15 minut předem aby se dítě stačilo převléknout a dojít do Dojo.
- Pro omluvu nezletilého judisty v případě nemoci či z jiných důvodů, prosíme, použijte návštěvní knihu na stránkách klubu – www.judo.cz/vzkazy/
Platby a příspěvky
- Základní poplatek pro věkovou skupinu a jedno pololetí je zveřejněn vždy před danou sezonou na webových stránkách klubu – www.judo.cz/o-nas/ v sekci PŘÍSPĚVKY. Jeho včasné uhrazení (nejpozději do 30.9. za první pololetí a do 31.1. za druhé pololetí) je podmínkou možnosti využití tréninkových jednotek.
- Poplatky za složení vyššího technického stupně musí být uhrazeny nejpozději do čtrnácti dnů od úspěšného složení zkoušky.
- Součástí platby pololetního příspěvku je také povinná členská známka Českého svazu juda.
- Poplatky za soustředění nebo jiné aktivity klubu musí být uhrazeny dle uvedených podmínek akce.
Etika – Morální kodex judisty
Judo není jenom sport nebo zábava. Je to celková životní filozofie, snaha být lepším a vyrovnanějším člověkem, pomáhat druhým, zlepšovat se a překonávat překážky. Pojďme společně učit děti rozumět těmto základním principům.
- Skromnost
- Zdvořilost
- Respekt
- Sebeovládání
- Odvaha
- Upřímnost
- Přátelství
- Čest
Více najdete na www.judo.cz/ke-stazeni/ KE STAŽENÍ / Morální kodex judisty
Základní slovníček
Judo – jemná cesta
Dojo – judistická tělocvična
Tatami – judistická žíněnka, japonská rohož
Judogi – judistické kimono
Obi – judo pás